יום ראשון, 14 באפריל 2024, ו' ניסן ה' תשפ"ד
לפרסום חייגו: 02-5900070

חדשות במעלה נט

החדשות המקומיות

עבירות המתה | זווית אישית | עו"ד שלומי בן דור

לפני כחודש התעוררו תושבי מעלה אדומים לאירוע קשה שבו קיפח את חייו תושב העיר, בחור צעיר ששהה עם חבריו בחדר סגור, וכתוצאה משימוש בנשק ירה אחד הנוכחים באקדח וגרם למותו המידי; מה הן עבירות ההמתה המרכזיות, ומה העונש הצפוי בהן

פורסם בתאריך:


עבירות המתה הן עבירות פליליות חמורות הכרוכות בגרימת מותו של אדם אחר. בישראל עבירות אלו מוסדרות בחוק העונשין אשר תוקן בשנת 2019 במטרה להרחיב את מנעד העבירות לפי חומרתן, ובהמשך גם יקבע את העונש המקסימאלי הצפוי לשאת אותו נאשם.

חמש עבירות המתה המרכזיות הן:

רצח בנסיבות מחמירות – הכוונה לרצח שנעשה לאחר תכנון ושקילת תוצאות המעשה וכן רצח שנעשה במהלך ביצוע עבירת פשע חמור, כאשר הנסיבות המחמירות במקרה הזה הוא כי הרצח בוצע על רקע גזעני או כבוד המשפחה, רצח של קטין מתחת לגיל 14, רצח במסגרת ארגון פשיעה או טרור, רצח של אדם על ידי בן זוג מתעלל ועוד. העונש על עבירה זו הוא מאסר עולם חובה.

רצח – פה מדובר בגרימת מוות בכוונה או באדישות בלי נסיבות מחמירות. השינוי המשמעותי בחוק הזה הוא כי אין חובת מאסר עולם, ואדם שיורשע בעבירה זו צפוי לעונש מאסר ועד מאסר עולם לפי שיקול דעת בית המשפט.

המתה בנסיבות של אחריות מופחתת – בעבירה זו יואשם מי שלדוגמה, טרם ביצוע ההמתה קורבן העבירה קינטר אותו. הגנה עצמית אשר אינה יכולה לשמש כהגנה מפני אחריות פלילית או התעללות מתמשכת של קורבן העבירה באותו נאשם. העונש הצפוי במקרה זה הוא בין 15 ל-20 שנות מאסר, תלוי נסיבות.

המתה בקלות דעת – כאן מדובר באדם אשר לקח סיכון לא סביר שהוביל למותו של אדם, על אף כי אותו גורם להמתה לא התכוון שתתרחש. במקרה הזה העונש המקסימאלי הצפוי הוא עד 12 שנות מאסר.

גרימת מוות ברשלנות- כאן מדובר בעבירת ההמתה בעלת חומרה הנמוכה ביותר, לדוגמה הורה אשר שכח את ילדו ברכב והמעשה גרם למותו של הילד. העונש על עבירה זו הוא עד 3 שנות מאסר.

בחזרה לאירוע אשר התרחש במעלה אדומים וגרם למותו של אותו בחור צעיר, פרקליטות מחוז ירושלים הגישה כנגד היורה כתב אישום לבית המשפט המחוזי בעבירה של המתה בקלות דעת. 

ההמלצה שלי היא בכל הזמנה לחקירה להתייעץ עם עו"ד טרם מסירת גרסה במשטרה, על אחת כמה וכמה כאשר הוגש כתב אישום, ואז יש לערב עו"ד המתמחה בדין הפלילי.

כותב טור זה בעל משרד עורכי דין המתמחה בדין הפלילי.

גילוי נאות. הכותב מייצג את משפחת ההרוג

תגובות